MART AYI ENFLASYONU AÇIKLANDI

NEMURUN HAKKINI MASAYA OTURMA HAKKINI ELDE EDEREK KORUMAKLA YETKİLİ SENDİKALARA SESLENİYORUZ VE SİYASİ İRADEDEN TALEBİMİZİ DİLE GETİRIYORUZ.
TÜİK'e göre ilk üç ayın enflasyon oranı şöyledir:
Ocak ayı %1.68
Şubat ayı %0,91
Mart ayı %1,08
Yılın ilk iki ayının toplamı % 3.67olmuştur.
Neticede 5. Dönem Toplu Sözleşme ve akabinde Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun 2021 yılın ilk altı ayı için belirlediği ve etkisiz yetkili sendikaların da süreci seyrederek razı geldiği %3’lük sözde zam artışı ilk üç ayda eriyip gitmiştir. Geri kalan üç ayda memur cepten borçlanarak yemeye başlayacaktır.
Bu arada
Yetkili Sendika açıklama yapmış:
“Kamu görevlilerinin maaşlarına Ocak ayından geçerli olmak üzere en düşük devlet memuru maaşının yüzde 20’si oranında seyyanen zam ve Kamu görevlilerinin gelir vergisi oran ve matrahları nedeniyle yaşadıkları kayıplarının giderilmesi ve gelir vergisi oranlarının yüzde 15 olarak sabitlenmesin" diyerek. İnsana günaydın derler. 5.Dönem Toplu Sözlemesinde yetkili iken aklınız nerdeydi derler insana.
SONUÇ OLARAK
Bu durum göstermektedir ki memuru yüzdelik zam oranıyla oyalamak yerine artık refah payından hakadelin oranda masada gündeme getirilmeli ve mevcut durumda da ek zam yapılmalıdır. Bu çerçevede siyasi irade de üzerine düşeni yapmalıdır.

 Okunma Sayısı : 446         08 Nisan 2021

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 158105

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.