OCAK AYI ENFLASYON RAKAMINA DAİR

OCAK AYI ENFLASYON RAKAMLARINA DAİR!
TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre Ocak ayı enflasyon oranı %1,68 olarak gerçekleşmiştir. Hatırlanacağı gibi 5. Dönem Toplu Sözleşmelerde 2021 yılı için alınan zam oranı ilk altı ay için %3 olarak belirlenmişti. 2021 yılının daha ilk ayında memura verilen zam neredeyse erimiştir.
Gözüken tablo odur ki memurun ilk altı aylık zam oranını yine enflasyon farkı belirleyecektir. Yani kurulan toplu sözleşme masasının ve uzlaşma olmazsa Kamu Görevlileri Hakem Kurulu karalarının pratikte bir hükmü yoktur. Memura verilen zam oranını Merkez Bankası enflasyon tahminleri belirlemekte bu tahminler tutmayınca TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarına göre fark verilmektedir. Bu kısır döngü yıllardan beri sürmekte masaya memuru temsilen oturan etkisiz sendikalar bu duruma kayıtsız kalmaktadır.
Eğer memurun maaşını Merkez Bankasının enflasyon tahmini ve akabinde TÜİK’in açıkladığı rakamlar belirleyecekse bu pazarlıkta memura yapılacak zam oranını belirlerken Türkiye’nin zam verilecek yıla ait büyüme beklentileri de hesaba katılmalı ve yıl sonunda büyüme oranı farkı zamma dahil edilmelidir. Zira Türkiye her yıl büyümesine rağmen memur hiçbir zaman bu büyümeden hakkına düşen refah payını alamamıştır.
Mustafa Güçlü
Anadolu-Sen Konfederasyonu
Genel Başkanı

 Okunma Sayısı : 812         03 Şubat 2021

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 927821

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.