ALIM GÜCÜNÜ DARALTAN ZAM ORANINI YİNE ENFLAYON RAKAMLARI BELİRLEDİ.

TÜİK’in haziran ayına dair açıkladığı enflasyon verilerine göre, TÜFE %1,13 yükselirken yılın ilk yarısında ise enflasyon rakamı %5,75 oldu ve böylece yıllık bazda ise enflasyon oranı %12,62 olarak açıklandı.

Anadolu-Sen Konfederasyonu Genel Başkanı Mustafa GÜÇLÜ, Haziran enflasyonu oranına dair değerlendirmelerde bulunarak  “Yıllık enflasyonun çift haneli rakamlara ulaştığı bir tabloda, memur ve emeklilere halen tek haneli rakamlarda zam öngören ve bunu enflasyon oranına göre revize etmek zorunda kalan ekonomi yönetimi anlayışı doğru değildir. Her yıl yaşanan bu zam tablosu sosyal devlet anlayışının da üstünde bir bakışa ihtiyaç duyulduğunu gözler önüne sermektedir” dedi.

Anadolu-Sen Konfederasyonu Genel Başkanı Mustafa GÜÇLÜ, yaptığı yazılı açıklamada şöyle dedi: “TÜİK’in haziran ayına dair açıkladığı enflasyon verilerine göre, TÜFE %1,13 yükselirken yılın ilk yarısında ise enflasyon rakamı %5,75 oldu ve böylece yıllık bazda ise enflasyon oranı %12,62 olarak açıklandı. Bu rakamlar Kamu görevlilerine ve emeklilere 2020 yılının ilk 6 ayı için yapılan %4’lük maaş artışı aynı dönemde enflasyonun %5,75 çıkması neticesinde, memur maaşlarının enflasyon karşısında resmî olarak %1,75 eridiği gözler önüne serdi. Çıkan bu sonuçla memur ve emeklilere bu ay, %1,75 oranında enflasyon farkı verilmesi sonucunu doğurdu. Böylece %4 olarak belirlenen zamma enflasyon farkı da eklenince memurlara bu ay maaşları %5,75 zamlı olarak verilecek. Ancak iyi bir hesaplama yapıldığında verilen bu farkın bile memur maaşlarındaki erimeye ve alım gücündeki düşüşe çare olmadığı ortadadır. Bu bize gösteriyor ki daha önceden yaptığımız açıklamalarda ifade ettiğimiz gibi (http://www.anadolueksen.org/1025/sosyal-devlet-mi-dediniz-) sosyal devlet anlayışının da üstünde insana hizmeti merkeze alan medeniyet köklerimizden beslenen bir ekonomik zihniyetle hareket edilmelidir. Yoksa çalışanlarına etkisiz ama yetkili sendikanın ve kanun gereği diğer sendikalarında katıldığı toplu sözleşmelerde kifayetsiz zam veren ve daha sonra her yıl enflasyonun oranının altında kalan bu zammı enflasyon oranında yükselten ve böylece verdiği zammı enflasyon oranına sabitleyerek adeta memur maaşına sıfır zam yapan çarpık ekonomi yönetim anlayışı gözden geçirilmelidir.”


 Okunma Sayısı : 1015         03 Temmuz 2020

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 803262

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.