Cumhuriyetin İlanı Kutlu Olsun

“Ey Büyük Türk Milleti, Varlığımız Türk Varlığına Armağan Olsun”.
CUMHURİYET KUTLU OLSUN

Anadolu’yu, Selçuklu Devletinin  büyük Komutanı Sultan Alparslan önderliğinde Malazgirt Meydan Muharebesi’nde verilen çetin bir mücadeleyle yurt edinen; hükümranlığını Osmanlı Devletinin büyük Hükümdarı Fatih Sultan Mehmet’le Avrupa’ya taşıyan; zaafiyete düştüğünde üzerine yüklenen yedi düvele canından aziz bildiği vatan topraklarını korumak için Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde “Ya İstiklal Ya Ölüm” diyerek tarihe “Kurtuluş Savaşı” destanını yazan ve Türkiye Cumhuriyeti Devletini kuran Necip Türk Milleti, günümüzde medeniyet ve gönül coğrafyamızın gözü yaşlı mazlumlarının yegane umut ışığıdır. Türk Milletinin kadim bir medeniyet anlayışı mirasının kararlı bir mümessile olarak Selçuklu Devletinin sağlamlığını, Osmanlı Devletinin tecrübesini ve Türkiye Devletinin genç ve dinamik yapısını bünyesinde birleştirerek birliğini, berberliğini tesis edip istikbaline sahip çıkmasında ve bugünlere gelmesinde “Cumhuriyetin ilanın” tartışılmaz bir yeri ve önemi vardır. 

Türk milletinin birliğini ve beraberliğini temin ederek istikbale emin adımlarla yürümesinin yegane yolu, ortak değerlere vurgu yapan milli ve manevi unsurlar etrafında bütünleşmek, mevcut farklılıkları ise bir ötekileştirme ve ayrışma sebebi saymadan bir zenginlik olarak görmesidir. Günümüz dünyasında ülkemizde tam doksan beş yıl önce ilan edilen Cumhuriyet rejiminin sunduğu imkanlar bunu bize sağlayabilecek güçtedir. Bu güçten mahrum olan medeniyet coğrafyamıza ait İslam ülkelerindeki rejimlerin/yöneticilerin/insanların içine düşdükleri çıkmazları ve birbirlerine karşı acımasızca verdikleri kahredici ve yok etmeye dayalı mücadeleyi müşahade ettikten sonra, cumhuriyetimize sahip çıkmanın ne derece büyük bir öneme malik olduğu daha iyi anlaşılmaktadır. Çünkü dış güçlerin ülkemizdeki uşakları aracılığı çıkarttıkları isyanlar, tertip ettikleri ihtilaller,?darbeler ve kalkışmalarla milli iradenin üzerine kurmaya çalıştıkları her türlü tahakküm girişimini, ortaya koyduğu kararlı direnç ve tutum ile bertaraf eden Türk milleti, Cumhuriyet rejiminin sunduğu imkanlarla kendi idaresinin mahiyetini kendisi belirlemiştir. Tüm bu süreçlerde millet ve devlet yolunda mücadele verirken şehit düşen ve gazi olan vatan evlatlarına Allah’tan (cc) rahmet diliyoruz. Ruhları şad, mekanları cennet olsun. 

Tarihin bize gösterdiği en büyük hakikat Türk Milleti devleti ile güçlü olduğu zaman insanlığın huzur ve adalete kavuştuğudur. Bu hakikatin günümüzde tecelli etmesi için gayret göstermek Türk Milletinin en büyük hedefidir. Bu hedefe varma noktasında büyük öneme sahip olan cumhuriyetin ilanının 96. yılını Türk Milleti olarak büyük bir çoşku ile idrak etmekteyiz. Bu duygu ve düşüncelerle Türk Milleti var olsun, Türk Devleti daim olsun. 
“Ey Büyük Türk Milleti, Varlığımız Türk Varlığına Armağan Olsun”.

Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.

Mustafa Güçlü
Anadolu-Sen Konfederasyonu
Genel Başkanı

 Okunma Sayısı : 1205         28 Ekim 2019

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 52379

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.