HİÇ BİRİ YERE GİTMİYORUZ.

 / HABERLER

HİÇ BİRİ YERE GİTMİYORUZ.


Bugün memurlar maaşlarını aldı. Sendikalı olan memurlar ikiye bölünerek sendikadan dolayı ödendi aldı. Yüzde ikiden fazla üyeye sahip sendika üyeleri 810 lira alırken yüzde ikinin altında üyeye sahip sendika üyeleri 290 lira aldı.
Sendika barajını getiren Bakan Vedat Bilgin bugüne kadar akademik olarak kazandığı itibarını bu siyasi icraatı ile adeta tarihe gömdü. Çünkü yazdığı ile yaptığı tezat oldu. Bir akademisyenken örgütlenmenin önü açılmalıdır derken birden sendikalara baraj getiren bir siyasi kimliğe sahip bakan oldu.
Bugün sendikalı yüzbinlerin üstünde memuru mağdur eden barajın çıkartılmasını isteyen Kamu Sen ile Memur Sen tarihe geçti. Sendikacılıktan milletvekilliğine geçen ve yine sendikacılıktan bürokrasiye geçenlerle el ele verenler hükümet eden siyasi partilere en sonunda istedikleri barajı kanunlaştırtmayı başardılar.
Neticede bugün gelinen noktada sarı sendikacılık siyasi olarak istediğini elde ederek simbiyotik yaşam alanını genişletti. Ancak günü geldiğinde sendikacılık anlayışında devranın döneceğini de hesap etmelerini kendilerine tavsiye ediyorum.
Memurlarında şunu unutmaması lazım ki eğer bugün birlikte mesai yaptığı arkadaşının sendika tercihinden dolayı mağdur edilmesine ses çıkarmıyorsa hatta gel sende baraj üstü sendikaya geç diye propaganda yapıyorsa yarın açlığa mahkum olduğu bir emekli aylığına talim edeceği günler yakındır. Zira siyasete aparat olmuş sendikaların memuru götüreceği yer ifade edilen sefalet durumudur.
Tabi ki sendika siyaset kurumunun tartışılmaz bir tarafıdır, ancak hassas bir dengede konumlanmadır ve asla siyasi partilerin bir aparatı olmamalıdır. Aparat sendikacılığının sonucu emek sahibinin sömürülmesidir. Bu nedenle sendikalar siyaset kurumunun gölge varlığı değil asli unsuru olmalıdır.
İşte getirilen bu baraj gölge varlık olmaya alışmış sendikaların güneşin doğmaması için yaptıkları bir hamlenin sonucudur. Bu gün bu hamle ile bu duruma isyan eden memurlar cezalandırılmıştır. Ancak bir hukuk devletindeyiz. Konu mahkemeye taşınmıştır. İnancımız ve beklentimiz şudur ki adalet tecelli edecek sendikalıların farklı ödenti almasının önüne geçilerek tüm sendikalılar Toplu Sözleşme İkramiyesinden eşit olarak faydalanacaktır.
Anadolu Sen olarak biz hiç bir yere gitmiyoruz, Bizi emeğin hakkını elde etmek için çıktığımız yoldan kimse geri döndüremez.
Mustafa Güçlü
Anadolu Sen Konfederasyonu Genel Başkanı

 Okunma Sayısı : 32         16 Ocak 2023

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 643938

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.