YENİDEN DEĞERLENDİRME ORANI BİR FIRSATTIR.

VERGİ DİLİMLERİ ADİL BİR ŞEKİLDE DÜZENLENMELİDİR.

T.C Maliye Bakan Nurettin Nebati, yeniden değerlendirme oranına göre vergi dilimlerinin Ocak ayında güncelleneceğini söyledi. Bu sözün arkasında durulmasını bekliyoruz.

Hatta, Sayın Cumhurbaşkanımızın kendisine kanunen tanınan takdir hakkını kullanılarak vergi dilimleri noktasında yeniden değerlendirme oranında %50 artırama gitmesini talep ediyoruz.

Yeniden değerlendirme oranı olan %122,93 göre belirlenecek vergi dilimlerinde 71 bin lirada %20 vergi dilimine girilecekken, Sayın Cumhurbaşkanımız takdiri ile bu oran %50 artırılırsa 106,500 lirada vergi dilimine girilecektir.

Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından yeniden değerlendirme oranı vergi dilimleri noktasında belirlenirken takdir hakkının  %50 oranında indirime gidilerek uygulanması halinde ise  %20’lik vergi dilimine 35.500 TL’de girilecektir ki bu durumu düşünmek bile istemiyoruz.

Zaten yoksulluk sınırının altında maaş alan ücrettiler için yeniden değerlendirme oranı vergi dilimleri noktasında uygulanırken vergi adaletini sağlama çerçevesinde bir fırsat olarak kullanılmalıdır.

Mustafa Güçlü

Anadolu Sen Konfederasyonu Genel Başkanı


 Okunma Sayısı : 314         14 Kasım 2022

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 962823

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.