SENDİKA NE İŞ YAPAR?

SENDİKA NE İŞ YAPAR!

Sendika ne iş yapar sorusuna, sendika ne yapmaz diyerek cevap vermeye başlamak soruya anlaşılır ve kısa bir karşılık vermenin en kestirme yoludur.

Örneğin sendika, kendisine üye olarak destek veren üyelerinin güvenini heba edecek işler yapmaz.

Örneğin sendika, üyelerinin kendilerine teslim ettikleri güçle oluşan ortak sendikal iradeyi partilerin gündelik siyasi çekişmelerine taraf kılmaz.

Örneğin sendika, bazı hatırlı üyelerinin (!) koltuk kapma hevesleri hayat bulsun diye bürokrasinin yanlış uygulamalarına kayıtsız kalmaz.

Örneğin sendika, yöneticilerinin siyaset yapma hevesine yönelik olarak kendini basamak olarak kullandırmaz.

Örneğin sendika, üyesi yoksulluk sınırının altında maaş alırken yöneticisine verdiği ücretle ağalık müessesinin oluşmasına izin vermez.

Peki bir sendikada bunların hepsi yapılıyorsa o sendika üyelerinin ne yapması gerekir? Tabi ki doğal olarak bu çarpık işleyişin hakim olduğu sendikada durmak yanlışı onaylamak manasına geleceği için mevcut sendikadaki durumunu tekrar değerlendirerek harekete geçmesi gerekir.

Ancak biz kendi büyük ailemiz Anadolu Sen’in varlık sebebini ortaya koyarak kendi bakış açımızla yazının başındaki sendika ne iş yapar sorusuna cevap verelim:

Sendika, üyelerinin ekonomik ve özlük haklarıyla toplumun sosyal, kültürel ve ekonomik menfaatlerini harmanlayarak milli, sivil, katılımcı ve manevi değerlere bağlı olmayı kendine ilke edinin bir Sivil Toplum Örgütü olarak hareket etmeye gayret eder. Böylece üyesinin kendisine verdiği gücü heba etmez.

Mustafa Güçlü
Anadolu Sen Konfederasyonu Genel Başkanı

 Okunma Sayısı : 88         02 Kasım 2022

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 954703

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.