İŞ BIRAKMA EYLEMİ YAPILDI.

Anadolu Eğitim Kurumları Çalışanları Sendikası 21 Eylül tarihli iş bırakma eylem kararını hayata geçirdi ve Türkiye genelinde sendika üyesi öğretmenler iş bıraktı. Genel Başkan Mustafa Güçlü, eyleme Sivas'ta yaptığı basın açıklaması ile katıldı.

Genel Başkan Mustafa Güçlü, Sivas Kent Meydanı'nda yaptığı açıklamada "kasım ayı içinde yapılacak sınav neticesinde öğretmenlere uzman ve başöğretmen kariyer basamakları kapsamında unvan verilecek, ancak bu süreç sağlıklı sonuçlar doğurmayacaktır. Çünkü Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda, 'Öğretmen kariyerleri basamakları' bölümünde getirilen sınavın içeriği, öğretmenlik mesleğini ölçebilecek bir nitelikten uzaktır. Öğretmenin sosyal, kültürel ve öğrencinin hayata bağlanması noktasında moral ve motivasyon bakımından manevi boyutunu ölçmekten uzak olan akademik sınavla öğretmenlere unvan verilmesi çalışma huzur ve ortamını bozacaktır. Oluşması muhtemel bu olumsuz tablodan bir an önce kurtulmak için Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda değişikliğe gidilerek kıdeme dayalı bir sisteme geçilmelidir. Bu çerçevede on yılını dolduran öğretmenlerin uzman, yirmi yılını dolduran öğretmeler başöğretmen yapılmalıdır.  Ancak o zaman öğretmenlerin itibarının korunması adına doğru bir adım  atılmış olacaktır. Bu hususa siyasi karar vericilerin dikkatini çekmek için 21 Eylül, yani bugün Türkiye genelinde üyemiz olan öğretmenlerle iş bıraktık. İnşallah hayırlı gelişmelere vesile olur" dedi.  

Genel Başkan Mustafa Güçlü, ayrıca özelikle Büro Çalışanlarının mağdur olduğu ve Ocak ayında yürürlüğe girecek olan 3600 ek gösterge düzenlemesinin Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yeniden ele alınarak düzenlenmesini istedi. Adalet Bakanlığı çalışanlarına söz verilen ama yerine getirilmeyen ek ödeme dikkat çekti. Vergi dilimlerinde düzenleme ve refahtan pay konusunu tekraren dile getirdi. Enflasyon farkının doğduğu ay maaşlara yansıtılmasının memurlar tarafından beklenildiğini, yetkili ve etkili olduğunu söyleyen toplu sözleşme masasının tarafı olan sendikalara bu konulardaki sessizliklerinden dolayı eleştirilerini yönlendirdi. 

Anadolu Büro Sen Batman İl Temsilcisi Samet Selçuk'a görevi başında iken yapılan saldırıyı da kınayan Genel Başkan Güçlü, "Sayın Batman İl Temsilcimize yapılan saldırının sonuna kadar takipçisi olacağız" dedi. 

Geniş bir katılımın gözlendiği basın açıklaması Genel Başkan Mustafa Güçlü'nün katılımcılara ve basın mensuplarına teşekkür etmesi ile tamamlandı. 


 Okunma Sayısı : 76         27 Ekim 2022

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 719554

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.