MEMUR MAAŞLARINA EK ZAM YAPILMALIDIR.


ANADOLU – SEN KONFEDERASYONU GENEL BAŞKANI MUSTAFA GÜÇLÜ, TÜRK –İŞ TARAFINDAN YAYINLANAN AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRI ORANLARINI DEĞERLENDİRDİ.

GENEL BAŞKAN GÜÇLÜ, ŞU DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU:

“Türkiye ekonomisinin 2022’nin ilk çeyreğinde yıllık bazda yüzde 7,3 büyüdüğü ve yine bir önceki yılın ikinci çeyreğine göre de yüzde 7,6 büyüdüğü bir ortamda, ülke insanının alım gücünde gerileme oluyorsa milli gelir dağılımında dengesiz bir bölüşümün olduğu açıktır.

Zira Türk- İş hazırladığı raporda dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 7.245,18 TL’ye, Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı (yoksulluk sınırı) 23.599 TL’ye, bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyetini’ ise aylık 9.469 TL’ye yükseldiğini açıkladı.

Ülkemizde asgari ücret net 5 bin 500 lira olduğu düşünüldüğünde ve Türkiye’de her 100 çalışandan 57’si asgari ücret kazandığı dikkate alındığında milyonlarca insanın açlık sınırı altında bir maaşa mahkûm edildiği ortadadır. Ayrıca ülkemizde asgari ücretle çalışanların sayısının her geçen gün arttığı da dikkate alınırsa bir Asgari Ücret Gerçeği” ile de karşı karşıya olduğumuz ortadadır. Yani asgari ücret Türkiye’de asgari olmaktan çıkmış ortalama ücret olmaya doğru yol almaktadır.

Göreve yeni başlayan bir zabıt/icra kâtibi (9/1) 8.800 lira, öğretmen (9/1) 8.576 lira, hemşire (5/1) 8.338 lira, yardımcı hizmetli (12/1) 7.890 lira, ücretli öğretmenlerin ise (30 saat ders karşılığı) 5.900 lira almaktadır. Bu tablo memurların büyük çoğunluğunun yoksul olduğunu ve yine birçoğunun da açlık sınırının biraz üstünde bir maaşa çalışmak zorunda kaldığını göstermektedir. Bu da bize göstermektedir ki, Ocak ayını beklenmeden maaşlara ek zam yapılmalı, oluşan enflasyon farkları da enflasyonun oluştuğu ay maaşlara direk yansıtılmalı ve kalıcı biz çözüm geliştirilerek adaletli bir milli gelir dağılımının sağlandığı bir sistem hayata geçirilmelidir.”

 Okunma Sayısı : 562         29 Eylül 2022

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 394773

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.