GENEL MERKEZ BASIN AÇIKLAMASI

 / HABERLER

BASIN AÇIKLAMASI

  Anadolu – Sen Konfederasyonu yaptığı haftalık Yönetim Kurulu toplantısında, Ülke gündemi ve çalışma hayatı ile ilgili konuları değerlendirmiş, Aşağıdaki konular ile ilgili önerilerde bulunmuştur;

1-Verdiği destansı mücadele ile Anadolu’yu yurt edinen ve yurduna göz diken emperyalist devletlere karşı yüzyıllardır çetin mücadele veren Türk Devleti, son günlerde hem içerden hem dışarıdan yapılan hain tertiplerle kuşatma altına alınmak istenmektedir. Tüm bu olumsuzluklara “Milli birlik ve beraberlik şuuru” ile cevap verilmelidir,

2- Milletimizin Devleti ile tek vücut olarak milli iradesine sahip çıkması neticesinde 15 Temmuz gecesi püskürtülen FETO terörü bir yandan, devletimizin doğusunu bölmeye çalışan PKK terörü bir yandan, Ülkemizi bir kaos ortamına itmeye çalışmaktadır. Bu terör örgütlerinin bertaraf edilerek her türlü zeminde kökünün kazınması için siyasi iradenin aldığı her türlü tedbiri destekliyoruz.

3- Güney sınırımızda gerek PYD gerek DEAŞ terör örgütünün sınır güvenliğini tehdit eden yaklaşımları kabul edilemez. Güney sınırımızda olup bitenlere gerekli tedbirleri almaya çalışan TSK’nın, Fırat Kalkanı adıyla başlattığı başta Cerablus olmak üzere diğer bölgelerde gerçekleştirdiği ve gerçekleştirmesi muhtemel operasyonları sonuna kadar desteklediğimizi ifade ederek Kahraman Ordumuza muvaffakiyetler diliyoruz. Bu operasyonlarda şehit olanlara Allah’tan rahmet, gazilerimize sağlık ve sıhhat diliyoruz.

4- Çok hassas bir süreçten geçen Ülkemizde terör örgütlerinin belini kırmak için uzatılan Olağanüstü halin bazı STK’lar tarafından eleştirilmesine anlam veremediğimizi ifade ederek, uzatılan Olağanüstü hal döneminde tüm kesimlerin görüşlerinin alındığı, Ülkemizin daha müreffeh yarınlara taşınmasına vesile olacak kararların verildiği bir dönem olmasını temenni ediyoruz.

5- Türk-İş Kurumunun hazırladığı T.B.M.M’de kabul edilen ve akabinde 11.10.2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Özel İstihdam Büroları” düzenlemesi ile İşçiler, İşverenlerin insafına bırakılmıştır. Bu düzenleme ile kıdem tazminatı fiili olarak yok edilme noktasına girmiş. İhbar tazminatı da adeta ortadan kaldırılmıştır. Bu kanunun gerekli ek tedbirler alınmazsa pratikte çalışma hayatına verim ve huzur getirmesi zordur.

6- İşçilerin çalışma hayatı ile ilgili yapılan düzenlemelerin mahiyeti sağlıklı bir durum sergilemezken böyle bir ortamda 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun da tartışmaya açılması Kamu Çalışanlarını endişelendirmektedir.

7- 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun bazı bölümlerinin günümüz ihtiyaçlarına cevap vermediği ortadadır. Ancak “Devlet memurlarının iş güvencesini elinden alacak adımlar atılmamalıdır”, Bilakis sorun çözen, verim arttıracak düzenlemelere gidilmelidir. Bu kapsamda ek gösterge, ek ödeme, sosyal yardımlar, emekli maaşları, özel hizmet tazminatları, görevde yükselme, hizmet içi eğitim ve atamalar gibi konularda yeni düzenlemelere mutlaka gidilmeli ve objektif olmayan kriterlerle hizmet kalitesini ve verimliliğini ölçmeye çalışan düzenlemelerden vazgeçilmelidir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

ANADOLU-SEN KONFEDERASYONU GENEL MERKEZİ

 Okunma Sayısı : 683         21 Ekim 2016

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 706498

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.